St.Pauli – Union Berlin 1-2

Δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε το σερί τον θετικών αποτελεσμάτων μας, η ομάδα μας γνώρισε εντός έδρας ήττα (10/3) από την Union με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 (19′,48′) με τον Bouhaddouz να μειώνει στο 83′ χωρίς αυτό στο τέλος να σταθεί αρκετό.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, με την λογική αυτή παρατάχθηκε η ίδια ενδεκάδα που άλωσε το Allianz Arena κόντρα στην Union. Σαφώς ποιό δύσκολο το προχθεσινό παιχνίδι καθώς παίζαμε με μία εκ των πρωτοπόρων της 2liga. Μόλις στο 8′ η μεγάλη μας ευκαιρία να ανοίξουμε το σκόρ, ο Bouhaddouz σε ρόλο δημιουργού βγάζει σέντρα όμως ο Daehli από το σημείο του πέναλτι σχεδον μόνος του δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα έπρεπε, η μπάλα φθάνει στα πόδια του Sahin που εξαπέλυσε σουτ από κοντινή απόσταση όμως αυτό έφυγε λίγο άουτ. Η Union στην συνέχεια είχε δύο σουτ στο 11′ και στο 14′ που δεν απείλησαν την εστία του Heerwagen. Στο 17′ ο Daehli βρίσκει με μακρινή μπαλιά τον Sahin, αυτός ξεφεύγει από δύο αντιπάλους μπαίνει στην μεγάλη περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή πριν προλάβει να σουτάρει κόβεται. Μακρινή μπαλιά από τον Kroos προς την περιοχή μας, εκεί βρίσκονται μόνοι τους ο Buballa με τον Polter όπου διεκδικούν την κεφαλιά, με την μπάλα μετά την διεκδίκηση να βρίσκει πάνω στον αμυντικό μας και να στρώνετε στα πόδια του Polter ο οποίος άνοιξε το σκόρ για τους φιλοξενούμενους, 0-1 στο 19′. Μετά την επίτευξη του τέρματος η Union ανέλαβε την πρωτοβουλία και θα μπορούσε να το καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο αφού είχε τέσσερις ακόμη ευκαιρίες (30′, 34′, 41, 45′) με τον Heerwagen να επεμβαίνει σωτήρια στις περισσότερες από αυτές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Dudziak να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 46′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως το σουτ που έκανε βρισκόμενος τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος το απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ωραία σκαφτή σέντρα από δεξιά του Trimmel, o Kreilach νικά τον Dudziak και με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του 0-2 στο 48′. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην συνέχεια αλλά δεν καταθέσαμε τα όπλα. Ο Sobiech με κεφαλιά στο 64′ και δύο λεπτά μετά ένα ο Buchtmann με σουτ απείλησαν την αντίπαλη εστία δίχως να βρουν όμως στόχο. Στο 83′ ο Sobota μετά από ωραία ενέργεια από αριστερά βγάζει σέντρα, ο Bouhaddouz βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2, κόλαση το Millerntor με το τελευταίο δεκάλεπτο να προμηνύεται καυτό. Η μείωση του σκόρ έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι με ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν. Στο 88′ διπλή απέκρουση του Heerwagen μας κρατά στο παιχνίδι, όπου στο 92′ ο Thy από το σημείο του πέναλτι θα μπορούσε αν σημάδευε την εστία και όχι την … Nordkurve να κλέβαμε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Τελικό σκόρ 1-2 ήττα μετά από τέσσερα θετικά αποτελέσματα, δεν ήταν όμως μια ήττα εκτός προγράμματος, εξαρχής ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι από το οποίο κρατάμε το μαχητικό πνεύμα που θα μας χρειαστεί για την δύσκολη συνέχεια. Βαθμολογικά εξακολουθούμε να παραμένουμε στην 15η θέση, η νίκη όμως της Aue επί της Karlsruher βάζει φωτιά στην ουρά του πίνακα ενώ σήμερα (12/3) παίζει και η Bielefeld η οποία προσωρινά βρίσκεται στην τελευταία θέση μετά την νίκη της Aue.

Επόμενο παιχνίδι Σάββατο 18/3 πάλι εντός και αυτό δύσκολο με το Hannover που διεκδικεί και αυτό την άνοδο. St95
St. Pauli Heerwagen Dudziak Hornschuh Sobiech, Buballa Sahin (70′ Thy) Nehrig Bayman Sobota Daehli (70, Miyaichi) Bouhaddouz

Κίτρινες: Sobiech (χάνει το επόμενο) / Θεατές : 29.546 Sold out

One thought on “St.Pauli – Union Berlin 1-2

1. Παράθεμα: Matchday 24: FC Sankt Pauli vs FC Union Berlin 1-2 | FCSP Athens South End Scum