FCSP – Union Berlin 3-2 (1-0)

Έσπασαν καρδιές την Δευτέρα στο Millerntor, η ομάδα μας αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ επι της Union με 2-0 (Allagui 23″- Meier 62′) δέχθηκε – και πάλι- στο τελευταίο δεκάλεπτο δύο τέρματα σε δύο λεπτά μέσα (84′-86′), ευτυχώς η λύτρωση ήρθε στις καθυστερήσεις με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Meier που έγραψε το τελικό 3-2.

geherzt-von-den-mitspielern

Το παιχνίδι είχε ένα γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και καθ’ όλη την διάρκεια του. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Knoll (7′) που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Schmiedebach στον τερματοφύλακα του, θα πλασάρει όμως πάνω στον Gikiewicz που έχοντας αντιληφθεί το λάθος του συμπαίκτη του είχε κάνει έξοδο. Ο Allagui θα προσπαθήσει να πάρει την μπάλα όμως ο Gikiewicz θα επέμβει εμποδίζοντας τον με το σώμα του καθώς βρισκόταν στα όρια της περιοχής του πριν η άμυνα του διώξει την μπάλα μακριά. Παρόμοια φάση στην άμυνα μας αυτή την φορά. Ο Avevor (20′) θα γυρίσει απρόσεκτα με το κεφάλι στον Himmelmann, ο Kross θα προσπαθήσει να επωφεληθεί ευτυχώς ο Himmelmann θα μπλοκάρει. Κόρνερ για την Union και πανικός στην άμυνα μας η μπάλα διεκδικείται από πολλούς, ο Friedrich (22′) θα την σπρώξει προς την εστία μας με τον Himmelmann να την μπλοκάρει ακριβώς πάνω στην γραμμή. Αμέσως μετά ο Allagui (23′) θα προσπαθήσει να βρει τον Meier ο Hübner θα κόψει με την μπάλα να καταλήγει πάλι στον Allagui, αυτός θα στοπάρει και με ένα δεξί ασύλληπτο σουτ απ’ τα 30 μέτρα θα στείλει την μπάλα στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Gikiewicz….ΓΚΟΟΟΟΟΛ !!! 1-0 για την ομάδα μας με την βολίδα του Allagui να βάζει φωτιά στις κερκίδες του Millerntor. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν να βγουν μπροστά και να πιέσουν ως απάντηση στο γκολ που δέχθηκαν όμως η ομάδα μας με καλή αμυντική λειτουργία σε αυτό το διάστημα δεν επέτρεψε να πλησιάσουν την περιοχή μας. Αντίθετως εμείς είχαμε πριν το τέλος του ημιχρόνου τις ευκαιρίες να διπλασιάσουμε τα τέρματα μας. Ο Allagui (43′) μετά από εκτέλεση φάουλ του Knoll με προβολή θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Ενώ πάλι ο Allagui (+45′) έπειτα από σέντρα του Kalla θα πιάσει κεφαλιά που θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της Union. Ημίχρονο FCSP – Union 1-0.
fc-st-pauli-1st-fc-union-berlin
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας και πάλι δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί για την εστία μας. Ο Meier (62′) έπειτα από κόρνερ του Knoll θα νικήσει τους πάντες στον αέρα και θα στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα… ΓΚΟΟΟΟΛ !!! 2-0 και πανικός στις κερκίδες του Millerntor για ακόμα μια φορά, το παιχνίδι δείχνει να κλίνει προς την μεριά μας καθώς έχουμε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει έναν γρήγορο ρυθμό κάτι που ίσως θα έπρεπε να είχαμε ελέγξει καθώς βρισκόμασταν μπροστά στο σκορ. Κάτι η απώλεια της καλής αμυντικής λειτουργίας κάτι η κατάρα που έχουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο να δεχόμαστε γκολ επέτρεψε στην Union να ανακάμψει. Ο Abdullahi (82′) θα στείλει με σουτ την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Himmelmann. O Prömel (84′) από κοντά έπειτα από κεφαλιά πάσα του Anderson που κέρδισε τον Avevor στον αέρα θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα μας, 2-1 μειώνει η Union. Κόρνερ για την Union o Gogia θα πιάσει τπ σουτ και θα νικηθεί από τον Himmelmann, η μπάλα θα καταλήξει στον Abdullahi (86′) που θα ισοφαρίσει σε 2-2… ΣΟΚ από τον παράδεισο στην κόλαση σε δύο λεπτά !!! Η λύτρωση θα έρθει στις καθυστερήσεις όταν ο Buchtmann (92′) θα ανατραπεί από τον απρόσεκτο Abdullahi με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Meier που θα το εκτελέσει εύστοχα…. ΓΚΟΟΟΛ !!! 3-2 με την ομάδα μας αλλά και τους οπαδούς της να επιστρέφουν από την κόλαση στον παράδεισο !!! Λήξη FCSP – Union 3-2 ΝΙΚΗ !!!
gettyimages-1093833020-1024x1024
Χάρη σε αυτή την νίκη μας και το Aue – Köln που αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας βρεθήκαμε προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, τρείς πίσω από την HSV και έναν πάνω από την Köln που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Την Παρασκευή 8/2 στις 19:30 αντιμετωπίζουμε εκτός την Köln σε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι με μια από τις σοβαρές υποψήφιες για άνοδο ομάδες. Το γεγονός ότι ηττήθηκε από την Union τις προάλλες που εμείς νικήσαμε μην σας ξεγελά, στην 2liga αυτά δεν μετρούν, αναμένεται να έχουμε ένα δύσκολο απόγευμα. St95
FCSP Himmelmann Kalla Carstens Avevor Buballa Flum Knoll Daehli (Miyaichi 84′) Sobota Allagui (Buchtmann 76′) Meier (Hoogma 90+6′)