FCSP – Aue 1-2 (1-1)

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η ομάδα μας αυτή την φορά εντός έδρας κόντρα στην Aue (1-2). Ενάντια σε μια ομάδα που η παράδοση λέει ότι τα βρίσκουμε πάντα σκούρα πραγματοποιήσαμε μια μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και κακή στο δεύτερο με αποτέλεσμα να γνωρίσουμε την ήττα χάνοντας την ευκαιρία να εκμεταλλευτούμε τα στραβοπατήματα των Köln & HSV.

6692312_M650x433

Ο Allagui (2′) κάνοντας το 1-2 με τον Miyaichi θα βρεθεί απέναντι στον Männel αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Γκέλα του Avevor (9′) που στην προσπάθεια να κόψει την μπάλα δεν την βρίσκει με αποτέλεσμα ο Iyoha που καραδοκεί σουτάρει υποχρεώνοντας τον Himmelmann να επέμβει σωτήρια. Ο Daehli (11′) θα δώσει στον Allagui αυτός μέσα στην αντίπαλη περιοχή θα δώσει παράλληλα στον Meier ο οποίος δεν θα την κοντρολάρει και καταλήγει στον Buchtmann που με δυνατό σουτ θα ανοίξει το σκορ… ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0 πολύ νωρίς στο παιχνίδι η ομάδα μας παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Στα επόμενα 15′ δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο, παιχνίδι κέντρου με αρκετά λάθη και φάουλ από τις δύο πλευρές καθώς και καθυστερήσεις από τα ρολά των χαρτιών υγείας που πετούν οι οπαδοί της Aue στον Knoll σε μια εκτέλεση κόρνερ μπροστά από την κερκίδα των φιλοξενούμενων. Ο Hochscheidt (29′) με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Iyoha θα στείλει την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι μας, στην επαναφορά η άμυνα απούσα (!!!) η μπάλα ξανά σε αυτόν που με νέα κεφαλιά θα ισοφαρίσει το παιχνίδι. Σωτηρία επέμβαση του Himmelmann (40′) σε σουτ του Testroet λίγο έλειψε να γυρίσουν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι πριν το ημίχρονο.

StPauli-Aue100__v-gseapremiumxl

Ότι δεν κατάφερε ο Testroet στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου θα το καταφέρει ο Hochscheidt (48′), έπειτα από εναλλαγή της μπάλας με τον Iyoha θα στείλει με σουτ την μπάλα στα δίχτυα μας κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Προσπάθεια να απαντήσουμε με τον Buchtmann (53′) όμως το σουτ που έπιασε κατέληξε πάνω από την αντίπαλη εστία. Προσπάθεια να πιέσουμε στην συνέχεια o Sobota (70′) έπειτα από φάουλ του Knoll θα στείλει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Männel. Ο Schneider (78′) από τα 20 μέτρα περίπου θα εξαπολύσει σουτ άστοχο δυστυχώς που δεν θα ανησυχήσει τον Männel. Αμέσως μετά ο Meier (79′) σχεδόν πάνω από την γραμμή της αντίπαλης εστίας από την σέντρα του Daehli δεν θα την βρει την μπάλα σωστά με το κεφάλι με αποτέλεσμα να φύγει παράλληλα με την γραμμή του τέρματος. Κόρνερ για την Aue η άμυνα και πάλι απλά κοίτα τον Testroet (87′) που θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μας πριν την απομακρύνει ο Himmelmann. Στις καθυστερήσεις πανικός στην αντίπαλη περιοχή ο Carstens θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Aue όμως θα ακυρωθεί καθώς έχει δώσει ο διαιτητής επιθετικό φάουλ του Schneider με το που η μπάλα καταλήγει στον Carstens. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού, η Aue θα φύγει νικήτρια με 1-2 και τηρεί την παράδοση που την θέλει αήττητη από το 2008 στο Millerntor.

Όπως γράψαμε και στον επίλογο του προηγούμενου παιχνιδιού αν θέλαμε να έχουμε ελπίδα να ανέβουμε παιχνίδια σαν αυτά με Darmstadt και Aue θα έπρεπε να τα πάρουμε δεν είναι τα ντέρμπι που θα μας δώσουν την άνοδο, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε σε κανένα από αυτά. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 26/2 στις 14:00 εντός πάλι με την Ingolstadt δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. St95

FCSP : Himmelmann Zander (Schneider 72′) Carstens Avevor Buballa
Buchtmann Knoll Miyaichi (Neudecker 80′) Daehli  Allagui (Sobota 46′)