FCSP – HSV 0-4 (0-1)

Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση της ομάδας μας στο ντέρμπι της πόλης. Ήταν ένα παιχνίδι που όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο του Millerntor.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές καλύπτοντας τα νώτα τους, η μπάλα παιζόταν στον χώρο του κέντρου με προσπάθειες και απο τις δύο πλευρές να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι θα έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Douglas Santos (21′) να προσπαθεί από τα δεξιά να βρει τον Lasogga στην καρδιά της περιοχής μας, ο Kalla δεν θα καταφέρει σε πρώτο χρόνο να την κόψει ευτυχώς θα το κάνει Himmelmann πριν τελικά φτάσει στον αντίπαλο επιθετικό. Λάθος της αντίπαλης άμυνας ο Meier (28′) θα γίνει κάτοχος της μπάλας και δίχως καθυστέρηση θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από την εστία του Pollersbeck. Εκτέλεση φάουλ με τον Hunt (32′) από καλή θέση, η μπάλα περνά πάνω από το τείχος και βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι μας και στην επαναφορά ο Lasogga πιάνει την άμυνα μας στον ύπνο και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την ομάδα του, 0-1 για το Αμβούργο. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το ημίχρονο κύλησαν δίχως κάτι το σημαντικό με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι στον χώρο του κέντρου.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Miyaichi (46′) μέσα από την αντίπαλη περιοχή να σουτάρει αλλά ο Pollersbeck σωτήρια θα διώξει σε κόρνερ. Ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Mangala (53′) ανενόχλητος θα κινηθεί προς την περιοχή μας και θα δώσει στον Özcan, αυτός θα σουτάρει ο Himmelmann αποκρούει με την μπάλα να φτάνει στον Narey που θα την στείλει στα δίχτυα μας για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, 0-2 για το Αμβούργο. Σουτ του Allagui (56′) καμία ανησυχία όμως για τον Pollersbeck που θα μπλοκάρει. Λάθος του Buchtmann (61′) που στην προσπάθεια του να διώξει θα τροφοδοτήσει τον Lasogga και αυτός θα κάνει με σουτ το 0-3 για την ομάδα του. Μακρινό ξαφνικό σουτ του Kalla (67′) για άλλη μια φορά ο Pollersbeck θα διώξει σε κόρνερ. Άστοχο σουτ του Jatta που θα περάσει πάνω από την εστία μας. Στο 82′ ο διαιτητής – ο οποίος είχε προειδοποιήσει δύο φορές τις ομάδες νωρίτερα ότι θα διακόψει το ματς σε περίπτωση που άναβαν καπνογόνα ή πυρσούς οι οπαδοί τους – θα στείλει στα αποδυτήρια τις δύο ομάδες καθώς κάποιοι από την Südkurve εντελώς αδικαιολόγητα και ανόητα αποφάσισαν να αγνοήσουν τις προειδοποιήσεις του, ευτυχώς η διακοπή κράτησε μερικά λεπτά μόνο. Η συνέχιση του παιχνιδιού βέβαια θα δώσει την ευκαιρία στο Αμβούργο να πετύχει το τέταρτο τέρμα του με τον Douglas Santos (88′) ο οποίος με μακρινό συρτό σουτ να γράφει το τελικό 0-4.
Οδυνηρή ήττα με 0-4 για την ομάδα μας στο τοπικό ντέρμπι της πόλης. Δστυχώς σε ένα παιχνίδι που είχαμε υψηλές προσδοκίες καθώς αποτελούσε και ένα ντέρμπι γοήτρου η εμφάνιση της κυμάνθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα. Πολλά ήταν τα λάθη στην άμυνα μας, δυσκολία στο οργανωτικό κομμάτι και δυσκολία διάσπασης της αντίπαλης άμυνας ήταν μερικά από τα στοιχεία που συντέλεσαν στην ήττα αυτή. Συνεχίζουμε όμως, το Σάββατο 16/3 στις 14:00 παίζουμε εκτός έδρας με την Sadhausen που καίγεται για βαθμούς καθώς βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού. St95

FCSP : Himmelmann Kalla Avevor Hoogma Buballa Buchtmann ( Zehir 83′) Knoll (Flum 84′) Miyaichi Neudecker (Sobota 73′) Allagui (Schneider 62′) Meier

Θεατές : 29226 (sold out αν και λείπουν περίπου 300 εισιτήρια !!!)